Paieška  
 

di̇̀driestainis

Apibrėžtis: didelis riestainis – žiedo formos kepinys su skyle viduryje.
Vartojimo sritys: maistas
Pastabos: vartotinas vietoj svetimybės bublikas; vartosenoje linkstama skolinį beigelis laikyti kultūrine realija ir netapatinti su didriestainiu.
Vartosenos pavyzdžiai:
Mano pusryčiai – kiaušinienė su di̇̀driestainiu.
Dabar di̇̀driestainiai populiariausi JAV, Kanadoje ir Jungtinėje Karalystėje.
Įdėk vaikui į kelionę kelis di̇̀driestainius.
Mūsų kepyklėlė puikuojasi gariniais di̇̀driestainiais.

Peržiūrėti visą naujažodžio informaciją

Komentarų: 3


 • Strazdas / 2015-09-30 08:47:37
  Žmonių kalboje dar žinomas kaip: Baranka.
  Atsakyti
 • Justinas / 2015-09-24 12:26:20
  Atleiskite, bet tikiuosi, kad „didriestainis“ neprigis. Visų pirma, „beigelis“ yra puikus žodis ir tai jokia ne svetimybė iš anglų kalbos (angl. bagel). Žodis kildintinas nuo jidiš beygl‎.

  Antra, bandoma sulietuvintai tai, kas yra mūsų istorijos dalis. Beigelių krautuvėlės Vilniuje buvo įsikūrusios dar tuomet, kai horizonte nesimatė nei LKI, nei VLKK. Ir reikia pasakyti, kad toks veržimasis taisyti mūsų istoriją (kaip bus rašoma vadovėliuose? Vilniuje buvo daug „didriestainių krautuvėlių“? Jūs juokaujate?) yra -- nepabijokim to žodžio -- paprasčiausiai užgaulu.
  Atsakyti
  • Rita (LKI) / 2015-09-24 13:43:56
   Didriestainis nėra toks jau beviltiškas, vartosenoje gyvas. Kitas dalykas, ar tai žydiškojo „beigelio“ atitikmuo; pirmiausia jis greičiau atsirado kaip rusiškojo „bubliko“ (didelio riestainio) atitikmuo. Tačiau vartosena dabar įvairuoja, ir tas pats dalykas kartais vadinamas skirtingais žodžiais, o skirtingi dalykai – tuo pačiu žodžiu. Čia jau turi atsipainioti patys vartotojai.
   Vis dėlto patikslinau tartuvo pastabą, nes Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyne, kur kaupiami duomenys apie naujažodžių vartoseną ir kitų žodžių vartojimo kaitą, matyti, kad „beigelis“ (ne naujažodis, o pastaruoju metu vartosenoje atgijęs, padažnėjęs žodis) gyvuoja kaip kultūrinė realija ar, kaip sakote, yra mūsų istorijos dalis. „Beigelinės“ taip pat kitaip nepavadintume.
   Atsakyti

Parašykite komentarą, siūlymą ar klausimą dėl naujažodžio

*
CAPTCHA image
* Įveskite nurodytą kodą
  * - būtini laukai Siųsti
Pakalbink mane!

Peržiūrėti naujažodžiai