Paieška  
 

Apie naujažodžius


Naujasis lietuvių kalbos leksikos sluoksnis

Kartu su sparčiai besikeičiančiu politiniu, ekonominiu, kultūriniu, socialiniu visuomenės gyvenimu kinta ir kalba. Ryškiausių pokyčių matyti leksikoje: kasdien pasiskolinama iš kitų kalbų arba savo kalboje sukuriama naujų žodžių įvardyti naujoms realijoms arba tiesiog norint ką nors pavadinti neįprastai, spalvingai.

Naujų žodžių gausa rodo, kad lietuvių kalba yra gyvybinga, gebanti nuolat atsinaujinti ir atliepti įvairiausius visuomenės poreikius.

Nauji įvairiais būdais atsirandantys žodžiai ir vadinami naujažodžiais. Juos kuria visi, o įvairių sričių specialistai rūpinasi savo terminija, todėl nereikia manyti, kad tai vien kalbininkų darbas. Kalbos specialistai gali tik įvertinti, ar naujai atsiradę žodžiai atitinka kalbos taisykles, ar jie tinkami vartoti bendrinėje kalboje.

Kokie naujažodžiai pateikiami tartuve?

1) naujai pasiskolinti iš kitų kalbų, t. y. turintys svetimą šaknį ir lietuvių kalboje adaptuoti žodžiai (priderinti prie lietuvių kalbos garsinės, kirčiavimo, kaitybos ir rašybos sistemos), pvz.: bačiata, baklava, bitkoinas, kizomba;

2) naujai pasidaryti žodžiai iš lietuvių kalboje jau fiksuotų šaknų, remiantis savo darybos modeliais arba verčiant iš kitų kalbų, pvz.: bėgtakis, dažasvydis, nuožvalga, pasvetainė;

3) nauji žodžiai, atsirandantys jau esamiems lietuvių kalboje žodžiams suteikus naujų reikšmių, pvz.: barakuda, slapukas, stiklainis.

Tartuvo naujažodžių sąraše rasite žodžių iš įvairių vartojimo sričių – nuo fizikos iki gyvūnų priežiūros, nuo kompiuterijos iki žvejybos.

Kokie žodžiai laikomi naujais?

Kalbant apie naujažodžius, svarbu apibrėžti, kokio laikotarpio žodžiai laikomi naujais.

Atrenkant duomenis taikomas naujažodžių teorijoje ir praktikoje pripažintas kriterijus – žodžių ir jų reikšmių fiksavimas žodynuose: jeigu atraminiais laikomuose žodynuose kokių žodžių ar jų reikšmių nėra, jie paprastai būna naujažodžiai. Kuriant tartuvą, buvo pasirinkti šie žodynai, fiksuojantys iki XXI a. pradžios atsiradusią leksiką:

 Į tartuvą dedami tik norminiai, bendrinėje kalboje vartotini, bet šiuose šaltiniuose leksikografiškai nebuvę aprašyti nauji žodžiai. Dalį iš jų jau yra rekomendavusi vartoti Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Kaip galite prisidėti prie naujažodžių kūrimo, vartojimo ir jų sklaidos Jūs?

  • reitinguokite tartuvo naujažodžius,
  • rašykite komentarus,
  • siūlykite skoliniams atitikmenis puslapyje ATITIKMENŲ SIŪLYMAS,
  • siųskite savo darytas nuotraukas tartuvo naujažodžiams iliustruoti (šiam reikalui naudokite Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyno įrankį).
Pakalbink mane!

Peržiūrėti naujažodžiai